| Ruler | Intel Core i9 |
| Socket connector (SOCKET) | LGA1700 |
| Compatibility | Motherboards LGA1700 |
| Number of Cores | 24 cores |
| The number of flows | 32 |
| CPU frequency | 2000 |
| Maximum clock frequency | 5600 |
| The volume of the cache l3 | 36864 |
| The code name of the microarchitecture | Raptor Lake |
| Series | 13 Gen |
| Microarchitecture | Raptor Cove |
| The name of the graphic nucleus | No integrated graphics |
| PCIe support | PCIe 5.0 |
| Unlocked factor | - |
| Memory type |
DDR4: 3200 МГц DDR5: 5600 |
| Max. memory size | 128 |
| Process process | 7 |
| Thermal board | 65 |
| Performance | 53195 |
| Cooling in the kit | Cooler included |
| Compatible cooling systems | Cooler for Socket LGA1700/LGA1851 |
| Processor status | New |
| Type of | Intel Motherboards |
| Socket connector (SOCKET) | LGA1700 |
| Processors | Processors LGA1700 |
| Supported processors | CPU Support List |
| Chipset (North Bridge) | Intel Z790 |
| Type of memory | DDR5 DIMM |
| Compatible RAM | DDR5 for PC |
| Number of memory slots | 4 |
| TOMAL CHANNals | 2 |
| Max. memory size | 192 |
| The minimum memory frequency | 4800 |
| Maximum memory frequency | 7800 |
| Network adapter (LAN) | 1 x 2500 Mbps |
| Wi-Fi wireless module | 2 x 2 Wi-Fi 6E (802.11 a/b/g/n/ac/ax) |
| Bluetooth module | 5.3 |
| Sound card | Realtek ALC4080 |
| Sound scheme | 7.1 |
| The number of Sata III | 4 |
| Number PCI-E 1x | 1 |
| Number PCI-E 16X | 3 |
| Support PCI-E 16X V4.0 | + |
| Support PCI-E 16X V5.0 | + |
| Number of internal USB 2.0 | 2 |
| Number of internal USB 3.2 | 2 |
| Thunderbolt Header | 1 |
| Number of slots M.2 | 4 |
| M.2 PCIe 4.0 support | + |
| Cha_fan | 5 |
| 24-pin | 1 |
| 8-pin | 2 |
| PS/2 connector | - |
| Number of external USB 2.0 | 2 |
| Number of external USB 3.2 | 6 |
| Top external USB Type-C | 2 |
| VGA connector | - |
| DVI-D connector | - |
| HDMI connector | + |
| DisplayPort connector | + |
| Output s/pdif | + |
| RAID controller | 0, 1, 5, 10 |
| Form factor | ATX |
| Compatibility with the body | ATX chassis |
| Brand | ASUS motherboards (ASUS) |
| RGB Header | 1 x RGB Header + 3 x Addressable header |
| Overclocking | + |
| Peculiarities |
AI Overclocking AI Cooling ll AURA SYNC |
| Color | Черный с белым |
| Motherboard status | New |
| Computers | ПК на GeForce RTX 4090 |
| Memory size | 24576 |
| Tire of memory | 384 |
| Graphic processor | NVIDIA GeForce RTX 4090 |
| Type of memory | GDDR6X |
| Series | GeForce RTX 40xx |
| The frequency of the graphic nucleus | Boost: 2550 |
| The frequency of video memory | 21000 |
| Maximum resolution | 7680x4320 |
| Performance | 39068 |
| The processor family | NVIDIA |
| Interface | PCI Express 4.0 |
| Connectors |
2 x HDMI 2.1a 3 x DisplayPort 1.4a |
| SLI/Crossfire | - |
| Backlight | ARGB backlight |
| The number of fans | 3 fans |
| Support for standards | DirectX 12, OpenGL 4.6 |
| Support CUDA | + |
| The number of cuda nuclei | 16384 |
| The length of the video card | 357.6 |
| The height of the video card | 149.3 |
| The number of occupied slots | 4 |
| The need for additional nutrition | + |
| Recommended power power supply | 1000 |
| Connector add. Nutrition | 16 pin |
| The number of supported monitors | 4 |
| Additional Information |
Auto-Extreme Technology Military grade capacitors rated for 20,000 hours at 105°C for more reliable GPU power rail Supports GPU Tweak III software Aura Sync technology |
| Peculiarities |
OC Mode - 2550 MHz Default Mode - 2520 MHz |
| Color | Черный |
| Type of | DDR5 |
| Purpose | For PC |
| The volume of one module | 32 |
| The number of modules | 2 |
| Form factor | DIMM |
| Frequency | 5600 |
| Passing capacity | 44 800 |
| CAS LATENCY (CL) | CL36 |
| Tailers scheme | 36-38-38 |
| ECC memory | ECC memory support |
| XMP | XMP profile support |
| AMD EXPO | AMD EXPO profile support |
| Supply voltage | 1.25 |
| Working temperature | 0 to 85 |
| Storage temperature | -55 to +100 |
| Peculiarities |
Backlight Cooling module |
| Additionally |
288-pin DIMM Aluminum heatsink Intel XMP 3.0 |
| Dimensions | 133.35 x 42.23 x 7.11 |
| Color | Черный |
| RAM status | New |
| Form factor | ATX |
| Power | 850 |
| Fan | 120 |
| Efficiency (certificate 80 plus) | Gold |
| Power factor correction (PFC) | active |
| Noise level | 25.7 |
| +5V | 22 |
| +3.3V | 22 |
| +12V1 | 40 |
| +12V2 | 36 |
| -12V | 0.3 |
| +5Vsb | 3 |
| Connection to the motherboard | 20+4 pin |
| Connection to video cards | 6+2-pin 4 шт., 16-pin 1 шт. |
| The processor power | 4 pin, 8 pin, 8+4 pin, 8+8 pin |
| Number of SATA connectors | 6 |
| Color | Черный |
| Dimensions | 160 x 150 x 86 |
| The weight | 1.85 |
| Unfastened cables | + |
| Cracking protection | + |
| Status PSU | New |
| Additionally |
Safety OCP (Over Current Protection) OVP (Over Voltage Protection) UVP (Under Voltage Protection) SCP (Short Circuit Protection) ) OTP (overheating protection) OPP (overload protection) SIP (surge protection) |
| Form factor | M.2 2280 |
| Memory size | 1 ТБ |
| Type of memory cells | 3D-NAND TLC |
| Interface | PCIe 4.0 x4 |
| NVME | Support for NVMe protocol |
| Controller | PHISON E18 |
| Reading speed | 7000 |
| Recording speed | 6000 |
| Recording resource (TBW) | 800 |
| Time -leaning time for refusal | 1.8 million hours |
| Shock resistance | 2.17 |
| Power consumption |
0.005W (Idle) 0.33W (Typical) 2.8W (Maximum Read) 6.3W (Maximum Write) |
| Working temperature | От 0 до 70 |
| Storage temperature | От −40 до +85 |
| Additionally |
Comprehensive Security Package Support (TCG Opal 2.0, XTS-AES 256bit, eDrive) Peak Vibration Operating 2.17G (7-800Hz) Peak Vibration Non-Operating 20G (20-1000Hz) |
| Dimensions | 80 x 22 x 2.21 |
| The weight | 7 |
| SSD status | New |
| Equipment | SSD drive |
| Type of | Midi tower |
| Form factor of the motherboard |
ATX Micro-ATX Mini-ITX |
| Backlight | ARGB-подсветка |
| Installed fans (on the front panel) | 3 x 120 |
| Installed fans (on the back panel) | 1 x 140 |
| Total number of installed fans | 4 |
| Additional fans (on the top panel) | 2 x 120/140 |
| Installation AIO (on front panel) | 120/140/240/280/360 |
| Installation AIO (on the top panel) | 120/240 |
| Installation AIO (on the back panel) | 120/140 |
| The maximum height of the cooler | 190 |
| The presence of a power supply | Case without PSU |
| The location of the compartment for BP | Bottom position of the PSU bay |
| The maximum length of the BP | 225 |
| Additionally | Maximum size without optional bottom fan: 258mm |
| Number 3.5 ″ internal compartments | 2 x 3.5″ internal bays |
| Number 2.5 ″ compartments | 4 x 2.5″ bays |
| The number of expansion slots | 7 expansion slots |
| Ports |
1 x USB 3.2 Gen.1 1 x USB 3.2 Gen.2 Type-C 1 x headphone port 1 x microphone port |
| The location of the ports | On the top panel |
| The maximum length of the video card | 369 |
| Peculiarities |
Tempered glass side window Cable management |
| Material | Steel and ABS |
| Front panel design | Airflow-Mesh |
| Glass thickness | 4 |
| Dimensions | 450 x 232 x 443 |
| The weight | 8 |
| Color | Черный |
| Case Status | New |
| Purpose | Для гейминга |
| Diagonal | 28″ |
| Permission | 3840x2160 |
| Type of matrix | IPS |
| Backlight | W-LED |
| The ratio of the parties | 16:9 |
| Coating | Anti-glare |
| Response time | 1 |
| The maximum update frequency | 144 |
| Brightness | 300 |
| Static contrast | 1000:1 |
| Color rendering | 16.7 million |
| Matrix bitness | 8 bit |
| Pixel size | 0.162 |
| Horizontal viewing angle | 178° |
| Vertical viewing angle | 178° |
| DCI-P3 | 90 |
| Interfaces |
2 x HDMI 2.1 1 x DisplayPort 1.4 |
| Additional interfaces |
3 x USB 2.0 1 x mini-Jack (3.5 mm) 1 x LAN (RJ45) |
| Vesa | 100x100mm |
| Capabilities |
Height adjustment Tilt adjustment 90° swivel |
| Incline | from +13° to -9 |
| Monitor turn (Pivot) | 90 |
| Swivel rotation | from +15° to -15 |
| Height adjustment | 0–120 |
| Synchronization technology |
FreeSync G-Sync |
| Power Supply | External |
| Power consumption in working mode | 78 |
| Power consumption in the off mode | 0.3 |
| Power consumption in standby mode | 0.5 |
| Branded technologies |
Quantum Dot Technology Game Mode Eye Saver Mode Flicker-Free Technology Black Equalizer Technology Low Input Lag Mode |
| Peculiarities |
Borderless Display PBP (Picture-by-Picture) PIP (Picture-in-Picture) HDR10 |
| Additionally | DisplayHDR 400 |
| Equipment |
Monitor Power cable 1.5m DisplayPort cable USB 3.0 cable |
| Dimensions |
636.9 x 574.1 x 247 mm (with stand) 636.9 x 379.9 x 122.1 mm (without stand) |
| Dimensions in the package | 711 x 191 x 475 |
| The weight |
7.9 kg (with stand) 6.2 kg (without stand) |
| Weight in the package | 9.6 |
| Color | Черный |
| Type of | Membrane |
| Form factor | full size |
| Purpose | Для гейминга |
| Connection | Проводное |
| Connection interface | USB |
| Keyboard layout | Ukrainian and English layouts |
| The total number of keys | 111 keys |
| The number of multimedia keys | 7 keys |
| Switch | G Mech-Dome |
| The color of the backlight | Multicolor |
| Backlight | RGB-подсветка |
| Features of keys | Classic type keys |
| Type of Cicapas | ABS |
| Compatibility with OS | Windows 7 or later |
| Availability |
Palm rest Keyboard volume control |
| Peculiarities |
Waterproof Customizable backlight color |
| Additionally |
Aluminum-magnesium alloy frame Logitech Gaming Software (LGS) Additional 12 keycaps 45g actuation force 1.5mm actuation distance 3.2mm total key travel |
| Material | Пластик |
| Dimensions | 452 x 33 x 218 |
| The weight | 1000 |
| Color | Черный |
| Type of mouse | Optical (LED) |
| Purpose | For gaming |
| Connection | Wireless |
| Connection interface | radio channel |
| Maximum sensitivity | 16000 |
| The number of buttons | 3 buttons |
| The number of programmable buttons | 2 programmable buttons |
| Food | Battery |
| Key resource | 50 million clicks |
| Mouse response time | 1 |
| The frequency of the survey | 1000 |
| Sensor manufacturer | Hero |
| Sensor | Hero 16K |
| Maximum speed | 10 |
| Functional | Switching dpi |
| Peculiarities |
Housing backlight Programmable keys Lightweight |
| Additionally |
LIGHTSPEED wireless technology Compatible with POWERPLAY technology Device memory: 5 profiles LIGHTSYNC RGB backlighting Spring mechanism mechanical buttons Zero anti-aliasing, filtering and acceleration Teflon-coated bottom surface coating Battery life with standard backlight 48 hours Battery life without backlight 60 hours Microprocessor: 32-bit ARM Cable length 1.8m Side buttons and pads for buttons (2 left, 2 right) shown in the photo are purchased separately - they are not included in the package |
| Dimensions | 125 x 63.5 x 40 |
| The weight | 80 |
| Color | Black |
| Type of | playing surface |
| Surface material | Ткань |
| The material of the base | Резина |
| Dimensions | 1200 x 600 |
| Thickness | 3 |
| Peculiarities | Edge stitching |
| Additionally | Anti-slip rubber base |
| Color | Черный |
Comments (0)
Только зарегистрированные пользователи могут оставлять комментарии